Cookie Consent by Free Privacy Policy website
24 Červen 2024

Dnes je pondělí 24. 6. 2024 - 09:57:16

Dnes má svátek Jan

Světový den osteoporózy

  Verze
pro
seniory

Období 2. světové války

Politický vývoj ve třicátých letech, zvláště německá rozpíánavost a váhání demokratických velmocí vedly k likvidaci versaileského systému. Občané přijaly s lítostí a rozhorčením zprávu o obsazování našeho území německými vojsky a o zřízení Protektorátu. Prapor s hákovým křížem visel na poště, a Němci zajišťovali další opatření - odevzdání zbraní, zavedení peněžního kurzu marky vůči koruně, zahajují politickou a rasovou perzekuci, jsou zrušení a rozpuštěny stávající spolky jako Sokol, Orel, DTJ aj.

 

V roce 1940 byly z obce odvlečení Karel a Adéla Winklerovi, nájemci velkostatku a oba v koncentračním táboře zahynuli. Od ledna 1940 byly zavedeny povinné dodávky mléka, vajec a ostatních zemědělských produktů.

 

V květnu 1942 je spáchán atentát na zastupujícího říšského protektora Reinharda Heydricha. Hned nato je na území Čech a Moravy vyhlášno stanné právo. V září 1942 byli z obce gestapem odvezeni ácla a Anna Markovi, jejichž bratr Josef odešel v roce 1939 do československé zahraniční armády. Po výsleších a pobytu v koncentračním táboře se oba na jaře 1943 vrací domů.

 

V roce 1945 se začaly přibližovat fronty k našemu kraji i obci. V únoru byl vydán zákaz shromažďování osob, protože docházelo k šíření různých nakažlivých chorob. V budově školy bylo ubytováno asi 700 německých vojáků a dalších několik set po domech v obci. V dubnu 1945 bylo slyšet kanonádu z děl, kulometů a pušek, neklamnou známku toho, že dny německé okkupace jsou sečteny. V neděli 6. května kolem 16. hodiny vydalo německé velitelství v obci příkaz, aby se všichni muži ve věku od 15 do 65 let shromáždili ve škole. Kdo by neposlechl, měl být zastřelen. Příští den, v pondělí 7. května k večeru, měli jít zatarasit barikády, jiní zase měli odvážet ustupující Němce. Kolem 19. hodiny se na silnici z Hlinska pod Hostýnem objevil první tank, který byl však zasažen protitankovým dělem umístěným na Zámčisku a shořel. Zahynulo v něm šest příslušníků Rudé armády, mezi nimi poručík Viktor 'Godun a jedna neznámá žena. Ve 22,30 hodin byli propuštěni všichni muži ze školy. Hned nato se v obci objevují první příslušníci Rudé armády, které občané nadšeně vítají a poskytují jim občerstvení. V celé obci byly vyvěšeny československé vlajky.